Ligoto pastato sindromas, išeitis – oro kondicionavimo įranga?
Dažnai girdime tokią sąvoką – ligoto pastato sindromas. Šią sąvoką galima naudoti, kai pastatuose dirbantys arba gyvenantys asmenys skundžiasi erzinančiu kvapu taip pat silpnumu, galvos svaigimu, pykinimu, sloga, čiauduliu, nuovargiu ir panašiais, neaiškios kilmės negalavimais. Užterštas oras tvyro tiek lauke, tiek patalpose. Kartais net nesusimąstome, kokia žala daroma mūsų organizmui.
Daugelis atliktų tyrimų parodė, kad mažiausiai nusiskundimų buvo tų žmonių, kurių patalpų oro temperatūra kito nuo 20C iki 23C. Kitaip tariant nebuvo ženklių temperatūros svyravimų.
Patalpose dažniausiai patiriamas diskomfortas yra dėl susidariusio skersvėjo, palaikomos per aukštos arba per žemos temperatūros, tvankaus ar sauso oro, nemalonių kvapų.
Visiškam komfortui palaikyti vienam asmeniui turėtų būti tiekiama 10 l/s šviežio oro. Tačiau siekiant padidinti darbingumą 1 % reikėtų tiekiamo oro kiekį padidini iki 30 l/s vienam asmeniui.
Įrengus tinkamą vėdinimo sistemą darbingumas gali padidėti iki 7,4%. O oro kondicionieriai su tam tikrais, specialiais filtrais tieks šviežią ir sveiką orą, palaikys optimalią patalpų temperatūrą.
Pastebima, kad ligoto pastato sindromas dažniausiai atsiranda biuruose, kur erdvės gana atviros, mokyklose, darželiuose, ligoninėse ir pan. Išskiriamos tokios pagrindinės priežastys:
- didelė dujų koncentracija;
- per mažas patalpų vėdinimas;
- per mažas drėgmės lygis;
- staigūs temperatūrų pokyčiai;
- pelėsis, dulkių erkutės ir panašūs mikroorganizmai sklandantys ore;
Kyla klausimas, kaip išvengti šių problemų? Specialistai teigia, kad nėra vieno efektyvaus ir unikalaus sprendimo. Tačiau tam tikros prevencinės priemonės egzistuoja, kurios ne tik sumažins visas rizikas, bet ir užtikrins gerą savijautą bei komfortabilią aplinką. Pirmas žingsnis, tinkami oro kondicionieriai ir vėdinimo sistemos. Atkreipiame dėmesį, jog įrenginius privaloma atitinkamai prižiūrėti ir eksploatuoti, kad jie atliktų savo funkcijas maksimaliai. O jeigu nėra galimybių įsirengti kondicionavimo, vėdinimo sistemų, pastovus patalpų vėdinimas – vienas iš efektyvesnių sprendimų.
Faktas, kad per dieną į mūsų plaučius su įkvepiamu oru patenka apie dešimt litrų oro, tad ypač svarbu tinkamai pasirūpinti patalpų oro kokybe. Tuomet ir bendra savijauta bei darbingumas bus puikūs.