Viskas apie santechniką
as tai yra – santechnika ? Į šią plačią sąvoką įeina visi įrenginiai, skirti užtikrinti sanitarinių normų laikymąsi patalpose. Pagrindiniai santechnikos įrenginiai yra vonios, praustuvai, unitazai, dušo kabinos, bide ir pisuarai, taip pat vandens maišytuvai, nors neretai šiai sąvokai priskiriamos ir visos paslėptos komunikacijos, palaikančios minėtų įrenginių funkcionavimą. Bendrai kalbant, santechnika – tai visa tai, be ko šiuolaikiniam žmogui būtų sunku įsivaizduoti savo gyvenimą.
Mes kasdien ir ne po vieną kartą naudojamės santechnikos įrenginiais: plauname rankas, indus, prausiamės po dušu, atsipalaiduojame vonioje ir naudojamės tualetu. Mes taip pripratome prie šių „civilizacijos gėrybių“, kad atsidūręs gamtos apsuptyje ar užmiesčio sodyboje, kurioje jų nėra, dažnas tiesiog sutrinka ir skuba grįžti atgal į miestą.
Santechnikos teikiamus patogumus žmonija įvertino jau seniai. Pirmieji unitazai atsirado 100–50 mūsų eros metais Kinijoje, o vonios ir vandentiekis, kaip rodo archeologiniai kasinėjimai Indijoje, buvo naudojami jau prieš penkis tūkstančius metų. Senovės Graikijoje Kretos saloje prieš pustrečio tūkstančio metų žmonės prausdavosi keraminėse voniose, panašiose į šiuolaikines, ir naudodavosi akmeniniais įrenginiais, primenančiais dabartinius unitazus.
Šiuo metu naudojama gausybė santechnikos gaminių įvairių formų, atspalvių ir pavadinimų, pagamintų iš įvairiausių medžiagų. Unitazai, praustuvai, bide ir pisuarai dažniausiai gaminami iš fajanso. Tai baltas molis su tam tikrais priedais, išdegintas aukštoje temperatūroje ir padengtas emalio sluoksniu. Iš šios medžiagos pagaminti santechnikos gaminiai dažnai taip ir vadinami – sanfajansas. Tačiau santechnika prekiaujančiuose salonuose ir internetinėse parduotuvėse galima rasti šios paskirties gaminių iš stiklo, marmuro skaldos ir kitų medžiagų.
Renkantis santechnikos įrenginį, atsižvelgiama į keletą kriterijų – patalpos dydį, gaminio kainą, spalvą, modelį bei tai, kaip atskiri įrenginiai dera tarpusavyje bei įsilieja į bendrą vonios kambario dizainą. Pirmiausia reikėtų atsižvelgti į Jūsų sanitarinių patalpų dydį bei individualius pageidavimus dėl papildomos vonios kambario įrangos. Tarkim, jei ankštame vonios kambaryje reikės pastatyti skalbimo mašiną, geriau rinktis dubens formos praustuvą – platų, beveik plokščią, specialiai pritaikytą įrengti virš neaukštos skalbyklės. Nedidelėse patalpose taip pat puikiai tiks mini praustuvai ir kampinės kriauklės.
Dar vienas sprendimas, kurį reikės priimti prieš perkant santechniką, jei Jūsų vonios kambarys nėra didelis – ar verta keisti įprastinę vonią į dušo kabiną. To nederėtų daryti, jei bent vienas šeimos narys priprato retkarčiais pasilepinti karštoje vonioje. Tačiau jei apie šią tiesioginę vonios paskirti jau seniai pamiršote, juo labiau, jei Jūsų šeimoje yra pagyvenusių arba ligotų žmonių, kuriems naudotis vonia yra vien kančia ir nepatogumas, tuomet, žinoma, vertėtų pagalvoti apie dušo kabiną. Vonios kambaryje liks daugiau vietos ir juo bus patogiau naudotis visiems šeimos nariams.
Nedidelėje tualeto patalpoje erdvės taupymo sumetimais geriau naudoti pakabinamus santechnikos įrenginius, tvirtinamus prie sienos specialiomis santechnikos instaliavimo sistemomis. Jomis pakabinama santechnika gerai pritvirtinama prie sienos, o sienos viduje paslepiamos visos komunikacijos, net tualeto vandens bakelis.
Santechnikos gaminių modelius ir atspalvį kiekvienas pasirenka pagal savo skonį. Nors ir čia vertėtų atsižvelgti į vieną patarimą. Jei nutarėte, kad visa Jūsų vonios santechnika bus kokios nors originalios (t. y. ne baltos) spalvos, įsigykite ją iš vieno gamintojo ir tų pačių metų kolekcijos, priešingu atveju, fajanso atspalvis skirtinguose gaminiuose gali pastebimai skirtis. Beje, balta spalva taip pat turi atspalvius, taigi netgi rinkdamiesi baltus gaminius, būkite atidūs, jei Jums svarbu vonios įrangos komplekto spalvos vientisumas.
Norint, kad santechnikos įrenginiai ilgai ir tinkamai Jums tarnautų, reikia tinkamai juos prižiūrėti. Bet kokio daikto priežiūra, tai ne tik jo valymas ir remontas, bet ir teisingas naudojimas. Taigi svarbiausia rūpintis, kad neužsiterštų vamzdžiai, nebūtų mechaniškai pažeistas emalio sluoksnis. Emaliuotiems paviršiams valyti naudokite specialiai tam skirtas valymo priemones, taip pat tinka muilas, vonios putos, skalbimo milteliai. Pastaba: akrilo vonios ypač jautrios abrazyvinėms valymo priemonėms, t. y. bet kokiems milteliams, įskaitant ir skalbimo miltelius. Ketaus vonios atsparios bet kokių valymo priemonių poveikiui, vis dėlto neverta pernelyg stengtis ir valyti jų rūgštinėmis bei chloro turinčiomis priemonėmis. Tai ne tik kenkia aplinkai, bet, nesilaikant elementarių saugumo taisyklių, gali sukelti pavojų Jūsų pačių sveikatai. Vandens maišytuvus geriausia valyti minkštu audiniu, sumirkytu švelnioje valymo priemonėje.
Santechnikos prekių rasite čia.